Winslow High School scholarships and awards presented May 14
Bulldogs Class of 2012 graduates at 8 p.m. tonight at Nasser Stadium
WINSLOW, Ariz. - Scholarships and awards were presented May 14 at Winslow High School. The results follow.
Valedictorian Lorin Greenwood
Salutatorian Kelley Pugh
All-Around Champions
First Place: Emmett Foster
Second Place: Jordan Sawyer
Freshmen Scholar Awards, 4.0 unweighted GPA after first high school semester Shandiin Armao, Summer Brown, Alicia Chen, Alexandria Crowson, Tara Dejolie, Daniel Lane, Kaylee Smith, Rudy Ward
Arizona State Regents Scholarship Lorin Greenwood, AIMS High Honors
Exceeded in all three areas of AIMS with a 4.0 GPA
AIMS Super Scholars Maureen Baker, Exceeded in all three areas of AIMS test; Matthew Gonzales, Lorin Greenwood, Ranyn Hunt, Laura Smith, Fatima Molina
National Association of Secondary School Principals Herff Jones, Tiffany Brooks
Thomas M. Duran Memorial Scholarship Matthew Smith
Educational Talent Search College Tour participants Brittni Sorensen, Celina Powers, Alisha Jones, Deandria Pela, Luke Card
Nizhoni College Prep Summer Academy Cheyanna Lewis, Alejandro Ketchum
U.S. Air Force Math & Science Awards
Math: Senior: Lorrin Greenwood
Science: Senior: Joshua Cirre
Indian Education Committee Fatima Molina, Kristen Yazzie, Tyler Williams, Adriana Kinlecheenie
Ron Bellman Memorial Scholarship Joshua Cirre, Aimee Wong, Adriana Kinlecheenie, Haley Hancock, Arianna Huerta
WHS Students of the Month
August: Alexi Lopez
September: Dustin Key
October: Mateo Marquez
November: Nicole Thompson
December: Laurel Turley
January: Lorin Greenwood
February: Shandiin Armao
March: Jalen Winslow
April: Taylor Cook
May: Marcos Santibanez
College of Southern Idaho Arianna Huerta
Northern Arizona University Tatianna Clyde
NAU Dean's Scholarship Matthew Gonzalaes, Fatima Molina, Aimee Wong
NAU President's Scholarship Taelor Keyonnie, Laura,Smith
Glendale Community College Basketball Scholarship Tyler Williams
Dickinson State University, Dickinson, N.D. Matthew Jacob Smith
The University of New Mexico Christopher Garrett
NAU Upward Bound Clinton Contrearas, Alexandria Crowson, Brianna Gonzales, Melanie Hanley, Selena Jaramillo, Athena Luna, Luke McCauley, Nathaniel Renney-Erbst, Marcus Watson, Angelina Garcia, Kendell Holmes, Anisia McCabe, Shundeene Tsosie, Amanda Tuney, Emmett Foster, Mardo Lewis, Angelica Salazar, Tatiana Clyde, Fatima Molina, Aimee Wong
Worth and Dot Howard Foundation Matthew Smith
WHS Key Award Emmett Foster
Hayden Michael Walton Memorial Scholarship Christopher Garrett
BLET Auxiliary No. 134 (BNSF) Rachel,Butler
Delta Kappa Gamma Tatianna Clyde
SkillsUSA Welding Contest
Danzel Curtis: Second, received certificate and silver medal
Kyle Walker: Sixth, received certificate and welding helmet
NAVIT Central Completers 2012 Paul Jaramillo CNA, Skylar Paddock CNA,
Joselyn Thomas CNA, Aimee Wong CNA, Rachel Butler COS, Colvin Presley COS,
Vanessa Magallanes COS, Lauren Parker COS, Lauren Peters COS, Danielle Begay WLD, Matt Jacot WLD, Malcolm Young WLD, Kylee Allen CNA, Tiffany Brooks CNA, Tessa Curley CNA, Cherokee Dick CNA, Adriana Kinlecheenie CNA, Alisha Ortiz CNA, Jacinta Paddock CNA, Samantha Shirley CNA, Brandi Taha CNA, Britany Woods CNA
CTE Arizona Skills Standards Commission Kylee Allen, Aaron Martin, Deion Attakai,Tyler Martin, Brandone Barbone ,Alisha Ortiz Danielle Begay, Jacinta Paddock, Jared Begay, Skylar Paddock, Nolan Belone, Adriana Perkins, William Bennally, Kevin Rhoads, Tiffany Brooks, Dranesha Sanders, Luke Card, Bryan Sehongva, Mercedes Carr, Samantha Shirley, Joey Chee, Ylexus Chee, Robin Smith, Chadwick Colvin, Robin Smith, Tessa Curley, Brittni Sorensen, Danzel Curtis, Raean Spencer, Cherokee Dick, Brandi Taha, Felicia Gonzales, Joselyn Thomas, Carlisle Gorman, Taryn Tso, Brett Hardy, Katie Turley, Derek Hayes, Kyle Walker, Matt Jacot, Aimee Wong, Paul Jaramillo, Ariane Wood, Cody John, Britnay Woods, Adriana Kinlecheeny, Alexander Yazzie, Cassandra Luas, Malcolm Young
Michael A. Wilcox Sr. Scholarship American Citizenship Teacher's Recommendation Christopher Garrett, Wade Lester, Matt Cirre, Shandiin Armao, Lorin Greenwood, Michelle Crowfeather, Megan Lymer, Summer Brown, Joshua Cirre, Emmett Foster, James Martinez, Alicia Chen, Al-Ray Mariano, Jamie Bollin, Kevin Decker, Rudy Ward, Fatima Molina, Sydney Pooleheco, Laurel Turley, Adrianna Taptto
University of Great Falls, Great Falls, Mont. Kristen Yazzie
ASU Merit Scholarships Fatima Molina: ASU First Year Academic Merit Award, New American ASU Dean's Award
Sterling College, Sterling, Kan. Laura Smith: Dean's Academic Scholarship,
Kylee Allen: Collegiate Award, Music Scholarship
St. Ambrose University, Academic Scholarship, Davenport, Iowa Kelly Pugh
Phillips Academy Andover, Mass. Luke Hunt, Lorin Greenwood, Fatima Molina, Aimee Wong, Haley Hancock, Kristen Yazzie, Kelley Pugh, Felicia DeWitt, Nicholas Russell, Tatianna Clyde, Matthew Jacot, Nolan Belone, Taelor Keyonnie,
Kelafer Kinlecheenie
Dorrance Scholarship Program Aimee Wong
Catholic Daughters of America Christopher Garrett, Matthew Smith, Matthew Gonzales
University of Rochester Awards George Eastman Young Leaders Award Tamry Ramsey
Frederick Doughlas & Susan B. Anthony Award Domini Prajapati
Bausch & Lomb Honorary Science Award Emmett Foster
Xerox Award for Innovation & Information Technology Danielle N. Begay
Chandler-Gilbert Community College Tatum Charley
Leadership Enterprise for a Diverse America (LEDA) Justin Butterfield
Mesa Community College Athletic Scholarship Cody Lane Sangster, Kelley Marie Pugh
The Bulldog Legacy Awards King Lorin Greenwood, Queen Katherine Turley
Wendy's High School Heisman Award Christopher Garrett
United States Marine Corps Awards
Distinguished Athlete: Arianna Huerta
Scholastic Excellence: Aimee Wong
Semper Fidelis Musical Award: Lorin Greenwood
The Rotary Club of Winslow Kelley Pugh
"Pinky" Walton Memorial Scholarship Arianna Huerta
Hayden Walton Memorial Scholarship Haley Hancock
University of Arizona Scholarships/Awards Wildcat Excellence Award Fatima Molina, Aimee Wong, Lorin Greenwood
UA Native American Science and Engineering Program Adriane Nunez
The Winslow Star Adrianna Kinlecheenie
U. S. Army Reserve National Scholar/Athlete Award Male: Matthew Smith, Female: Kelley Pugh
Washington Elementary School Judy Peterson Scholarship Arianna Huerta
Speech/Debate Leadership Awards Laura Marie Smith, Joshua Terrence Cirre
Rose Hill Parsons Memorial Scholarship Taramika Lee, Arianna Huetta
Ruby Chapter 3 Eastern Star Scholarship Matthew Smith
Thomas Jefferson Elementary School Scholarship Aimee Wong
Hugh O'Brian Youth Leadership Award (HOBY) Ambassador: Winslow Woman's Club Nicholas Thomas
Violet Richardson Award (Soroptimist) Sydney Poolheco
Pacific University, Forest Grove, Ore. Matthew Jacob Smith
Gates Millennium Scholars Program Al-Ray Mariano, Tatina Clyde, Fatima Molina
Arizona College Scholarship Foundation Aimee Wong
Grand Canyon University Candace Sharp, Jessicca Baisden, Mishawn Hardy, Celeste Jackson, Christopher Garrett
Western Undergraduate Exchange (WUE) and Trustee Scholar Award Southern Utah University Haley Hancock
Cross Trails Square Dance Club Scholarship Adrianna Kinlecheenie
Allegheny College Matthew Smith
The Schwan Food Company Award Matthew Gonzales
NPC President's Scholarship Samantha Lee, Katherine Turley
Winslow Indian Health Care Center Ernestine Thomas, Tatianna Clyde,
Adrianna Kinlecheenie
Elks Scholarships Fatima ,Molina, Kelley Pugh, Matthew Smith, Aimee Wong
Big Brothers Big Sisters of Northern Arizona Don Baker
Outstanding Student Council Member Angelina Garcia
WHS Student Body 2012-2013 newly elected Student Body Officers President Tamry Ramsey, Vice President Shyenne Sweet, Secretary Addie James, Treasurer: Shaina Morris
SUBMIT FEEDBACK
Click Below to: